Co robić w San Pedro de Atacama?

with Brak komentarzy

San Pedro de Atacama to miasteczko na granicy Chile Boliwia, leżące na Pustyni Atacama. Dla osób, które chcą eksplorować pustynię, pooglądać gwiazdy z jednego z lepszych miejsc na ziemi jest to właściwa pozycja na mapie. Jest to też jedno z bardziej turystycznych miejsc, jakie w życiu widziałam. Co drugi sklep to agencja turystyczna, hotel lub restauracja. Mimo to zdecydowanie warto.

Spędziłam w San Pedro 4 dni, z czego pół pierwszego na odwiedzaniu agencji i planowaniu wycieczek. Najlepszym sposobem jest wybranie jednej agencji i wykupienie tam wersji kombo - czyli paru wycieczek, które Was interesują. Ta opcja opłaca się najbardziej z ekonomicznego punktu widzenia. Jedyną wycieczką, którą warto kupić osobno jest oglądanie gwiazd, ale o tym poniżej.

Wycieczka do gejzerów El Tatio

El Tatio to trzecie co do wielkości na świecie i największe na półkuli południowe pole gejzerów. Znajduje się ono na wysokości 4 320 m npm. Jest to olbrzymi teren i bardzo dobrze zabezpieczony przed wypadkami. Spotkanie z gorącą lawą nie wróży dobrze. Gejzery robią  niesamowite wrażenie, chociaż muszę przyznać, że te widziane na Antiplano w Boliwii zachwyciły mnie bardziej, mimo, iż były mniejsze.

Wycieczka na pustynię

Valle de la luna znajduje się ok 13 km od San Pedro. Sposobów zwiedzania jest kilka: można się tam wybrać na rowerze z San Pedro lub busem z wycieczką. Na pewno ta pierwsza opcja daje więcej swobody, natomiast należy pamiętać, że na pustyni jest bardzo gorąco więc zapas wody jest niezbędny. Dojeżdżamy do miejsca widokowego, zwiedzamy jaskinię, oglądamy przeróżne formacje skalne, wspinamy się na wydmy, z których podziwiamy niekończące się krajobrazy. Ostatnim punktem programu jest zachód słońca na Piedra de Coyote z przepięknym widokiem na kanion.

Wycieczka do lagun

Ta wycieczka to zwiedzanie lagun Antiplanicos. Pierwsza to olbrzymia laguna Chaxa. Kolejne to laguny z widokiem na wulkany, laguna Miscanti i Miniques. Z tych ostatnich możemy podziwiać rząd wulkanów w tle, co robi niesamowite wrażenie. Ciekawym punktem programu jest odwiedzanie znacznika Zwrotnika Koziorożca.

Oglądanie gwiazd

Jeśli tylko pogoda dopisuje jest to pozycja obowiązkowa. Atacama jest jednym z najlepszych miejsc do oglądania gwiazd na świecie. Powodów jest kilka:
- wysokie położenie
- duża przejrzystość powietrza z uwagi na brak wilgotności
- brak zanieczyszczenia światłem

Jak pisałam wcześniej bardzo ważny jest wybór agencji, gdyż od tego zależą Wasze wrażenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na ilość i jakość teleskopów jaka będzie dostępna, wielkość grupy i ilość i jakość przewodników.
Oglądanie gwiazd często ma miejsce za miastem, gdzie zawiezie Was bus. W  moim przypadku wyglądało to tak. Najpierw przez godzinę przewodnik wytłumaczył co na niebie możemy zobaczyć gołym okiem, a następnie co możemy zobaczyć przez 5 rozstawionych teleskopów. Saturn, wybuchy na Marsie, konstelacje, inne galaktyki to tylko niektóre z widoków, jakie mogliśmy podziwiać. Po pierwszej sesji teleskopy zostały przestawione i mogliśmy zobaczyć gwiazdy i planety w innych układach.
Przewodnicy bardzo chętnie odpowiadali na wszelkie pytania. Muszę przyznać, że było to niesamowite przeżycie w tym miejscu na ziemi.

San Pedro jest tłoczne, ale wrażenia z pustyni niezapomniane. Polecam gorąco !

Dodaj komentarz

error: Content is protected !!