P jak pakowanie

with Brak komentarzy
plecak
Zaczynamy od początku, a właściwie od środka, bo od pakowania. Najważniejszą zasadą pakowania jest zabieranie jak najmniejszej ilości rzeczy.

 

Dlaczego warto pakować minimalną ilość rzeczy?

Po pierwsze nikt bagażu za Ciebie nie poniesie.  Pakuj tyle ile jesteś w stanie udźwignąć i w miarę komfortowo się z tym bagażem przemieszczać. Nie wszędzie dojedziesz taksówką, czasami trzeba wyjść po schodach. Ciężki i mniej poręczny bagaż może Ci zepsuć podróż.

 

Po wtóre to co rozpakujesz będzie trzeba z powrotem spakować, więc im więcej rzeczy masz, tym więcej czasu zajmuje dotarcie do szczoteczki do zębów i bielizny na zmianę. Wyobraźmy sobie częste przemieszczanie się w podróży i codziennie rozpakowywanie wielkiego bagażu – koszmar. Dodam, że jak śpisz w dormitorio w hostelu miejsca na bagaż nie ma zbyt wiele. Inaczej jest oczywiście, gdy zajmujesz pokój prywatny.

 

Po trzecie im mniej rzeczy masz tym mniejsze prawdopodobieństwo ich pogubienia, tym samym mniej wydatków na zakup nowych.

 

Po czwarte w każdym zakątku świata są pralnie, większość hosteli/hoteli oferuje taki serwis. Na czternastodniowy wyjazd nie potrzebujesz czternastu par skarpetek, wystarczą trzy. Spróbuj, a przekonasz się ile miejsca oszczędzasz dzięki takiemu podejściu.

Typ bagażu uzależniamy od rodzaju wyjazdu

Jeśli jesteś backpackerem wybierasz plecak. Ja jestem wielką fanką tego rozwiązania, gdyż plecak jest zgrabny, poręczny i łatwo się z nim poruszać w każdym terenie. Z walizką w cięższych warunkach bywa różnie. Do dziś pamiętam osobę na treku do zaginionego miasta w Kolumbii podróżującą z walizką. Możecie sobie wyobrazić drogę przez dżunglę z takim bagażem.

Jeśli natomiast podróżujesz bardziej luksusowo i nie wybierasz opcji ekstremalnych walizka też jest dobrym wyborem.

Gdzie jedziemy, na ile i na co się nastawiamy

W podróż krótką czyli trzytygodniową zabieram bagaż podręczny. Powiedzmy sobie szczerze – wielki plecak pakowałam na roczną podróż dookoła świata, więc na tak krótki wypad wystarczy niewielki plecak. Dzięki temu oszczędzam na koszcie biletu.

Teraz pytanie co będziemy robić? Ja zazwyczaj spędzam czas aktywnie, więc biorę głównie rzeczy sportowe oraz takie, których nie szkoda mi zniszczyć lub zgubić.

Jeśli nastawiasz się na leżenie na plaży bierzesz zapewne książki/czytniki oraz strój kąpielowy i krem z filtrem.

Co pakuje?

 1. Paszport i karty płatnicze
 2. Kosmetyki w małych opakowaniach (szczotka, pasta, mydło, szampon w kostce, krem, krem z filtrem)
 3. Coś do spania tzw piżamkę
 4. Ręcznik
 5. Bieliznę (max pięć par)
 6. Długie spodnie militarne na podróż (w tysiącach kieszonek mieszczę wszystko co potrzebne)
 7. Getry (jako drugie długie spodnie)
 8. Buty trekkingowe (na sobie)
 9. Klapki lub sandały
 10. Koszulki z długim rękawem (dwie sztuki)
 11. Koszulki z krótkim rękawem (trzy sztuki)
 12. Kurtka przeciwdeszczowa
 13. Puchówka składająca się do mini woreczka
 14. Strój kąpielowy
 15. Sprzęt fotograficzny
 16. Lekarstwa (najpotrzebniejsze!)
 17. Czołówka
 18. Przejściówka i ładowarki
Oczywiście każdy dostosowuje zawartość walizki/plecaka do siebie. Biegacz weźmie buty do biegania, a wspinacz buty wspinaczkowe ? Najważniejsze by było wygodnie i praktycznie.

Dodaj komentarz

error: Content is protected !!